Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
07 listopad 2019

Gęsina na św. Marcina – jak dobrać wino do gęsi?

Dania z gęsi coraz częściej wracają na listopadowe polskie stoły, a lampka dobrego wina do posiłku podkreśla jego wyjątkowość. Sprawdź, jak wybrać najlepsze wino Cono Sur do gęsiny!

Gęsina w Polsce, czyli „cudze chwalicie, swego nie znacie”


Na polskich stołach gęś pojawia się bardzo rzadko. Jeśli chodzi o mięso drobiowe, wśród konsumentów niepodzielnie króluje kurczak, czasem zastępowany indykiem; święta czy uroczystości rodzinne uświetnia częściej kaczka. Tym większym zaskoczeniem może być fakt, że Polska zalicza się do grona największych producentów gęsiny w Europie! W 2018 roku na rynek wypuszczono aż 45 tysięcy ton mięsa, przeznaczonego głównie na eksport do Europy Zachodniej i Azji.

Choć w ostatnich latach spożycie gęsiny w Polsce zauważalnie wzrosło, generalnie wciąż niewiele wiemy o tym mięsie – a warto zapoznać się z nim bliżej, bo jest nie tylko wyjątkowo smaczne, ale i zdrowe. Hodowlane gęsi nie przyjmują stymulatorów wzrostu ani paszy ze sztucznymi dodatkami, a ich mięso stanowi wartościowe źródło białka i nienasyconych kwasów tłuszczowych. Jeśli nie miałeś do tej pory okazji przekonać się do walorów gęsiny, nadchodzące święto św. Marcina jest ku temu idealną okazją!


Gęsina na św. Marcina dawniej i dziś


Inaczej, niż obecnie – kuchnia staropolska obfitowała w dania z gęsiny, które tradycyjnie podawano między innymi w dniu świętego Marcina . Skąd wziął się ów zwyczaj? W listopadzie kończył się rok gospodarski, a od 11 listopada zaczynano adwentowy 40-dniowy post; uroczyste obchody świętomarcińskie tradycyjnie zamykały pewien okres w codziennym życiu.
W czasach współczesnych tradycja niemal całkowicie odeszła do lamusa, utrzymując się właściwie tylko w Wielkopolsce. Obecnie gęsina na św. Marcina wraca jednak do łask – duża w tym zasługa stowarzyszenia Slow Food Polska, promującego zwyczaj w akcji o tej samej nazwie, a także ogólnego trendu na odkrywanie zapomnianych regionalnych smaków.


Jak dobrać wino do potraw z gęsi?


Listopadowej gęsinie nieodłącznie towarzyszyło młode wino – do dziś w wielu winnicach produkuje się trunki określane zwyczajowym mianem „świętomarcińskich”. Dania z gęsi świetnie komponują się także z odmianami dostępnymi powszechnie przez cały rok. W zależności od upodobań możesz iść tu w kierunku czerwonych win wytrawnych lub wręcz przeciwnie: poszukać czegoś lekkiego, białego, o świeżym smaku.

Warto pamiętać, że gęsina jest mięsem tłustym, dość zwartym, o kolorze ciemniejszym, niż kurczak czy indyk. Z tego względu najlepiej pasuje do niej wino o wysokiej kwasowości i bogatej strukturze, które nie „zniknie” pod aromatem mięsa.

Gęś tradycyjnie podaje się w towarzystwie słodko-kwaśnych owoców. Dania tego typu znakomicie komponują się z białymi winami. Planujesz gęś w pomarańczach lub cytrynowej marynacie? Podaj do niej kieliszek Cono Sur Bicicleta Riesling – wina świeżego, mineralnego, pełnego cytrusowych nut. Gęsina z pieczonymi jabłkami lub sosem żurawinowym wspaniale zasmakuje w towarzystwie Cono Sur Bicicleta Gewurztraminer : jego przyprawowe i owocowe nuty harmonijnie dopełnią smaki jesieni na talerzu.
Zwolennicy czerwonych win także pozostaną usatysfakcjonowani: do świątecznego posiłku warto podać wykwintne Cono Sur Reserva Especial Pinot Noir, które podkreśli rangę wydarzenia i wspaniale uzupełni smak pieczeni z gęsi. Równie trafionym wyborem będzie Cono Sur Bicicleta Merlot , idealne w połączeniu z pieczoną i smażoną gęsiną.

Powyższe sugestie nie wyczerpują listy udanych kombinacji win Cono Sur z daniami z gęsi; najbardziej satysfakcjonujące połączenia to te, które odkrywamy na własną rękę. Zachęcamy do samodzielnych poszukiwań i eksperymentów w zakresie wine pairingu!

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.