Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
20 lipiec 2022

Szprycer, czyli lato w kieliszku

Choć ojczyzną szpycera jest Europa, chilijskie wino Cono Sur doskonale sprawdza się jako składnik tego popularnego letniego napoju. Chcesz dowiedzieć się więcej na jego temat? Zapraszamy do lektury!

Letnie orzeźwienie

Szprycer, czyli koktajl na bazie wina i wody gazowanej, cieszy się nieodmienną popularnością w wielu krajach zachodniej i środkowej Europy. Za „wynalazcę” napoju uznaje się Węgra Ányosa Jedlika, który pod koniec XIX wieku rozpropagował go w swoim kraju pod nazwą fröccs. Dziś szprycery tradycyjnie pija się w Niemczech, Austrii, Rumunii, na Bałkanach czy we Włoszech – tamtejszy Aperol Spritz to jeden z najpopularniejszych drinków ostatnich sezonów.

Szprycer: przepis oryginalny i wariacje na temat

Według podstawowej receptury szprycer to mieszanka 3 części białego wina i 1 części wody gazowanej; co ważne, oba składniki powinny być mocno schłodzone. Z biegiem lat przepis doczekał się wielu modyfikacji. W samych Węgrzech znane jest kilkanaście odmian koktajlu różniących się proporcjami wina i wody, często opatrzonych zabawnymi nazwami. W niemieckiej Hesji bazą szprycera jest Apfelwein – jabłkowy napój przypominający cydr. Wspomniany Aperol Spritz składa się z prosecco, likieru Aperol i wody gazowanej.
Możliwości jest wiele, a co istotne – przyrządzając szprycer nie trzeba ograniczać się do białego wina: równie dobrze sprawdzi się tu rosé, a nawet wino czerwone, o ile wybrany gatunek nie traci swoich walorów po mocnym schłodzeniu. Szprycer „lubi” również smakowe dodatki w rodzaju plastrów cytrusów, mrożonych owoców jagodowych lub winogron, gałązek mięty czy listków bazylii.

Jakie wino Cono Sur wybrać do szprycera?

Trafnym, bezpiecznym wyborem będzie świeże białe wino o wyczuwalnych nutach owoców cytrusowych lub tropikalnych: Bicicleta Riesling, Bicicleta Chardonnay, Organic Chardonnay. Znakomicie w połączeniu z wodą gazowaną smakuje także Pinot Noir Rose, którego wibrujący różowy kolor i soczyste aromaty owoców nieodłącznie kojarzą się z sezonem letnim i relaksem w promieniach słońca.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.