Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
27 sierpień 2020

Blend, kupaż – czym są wina wieloszczepowe?

​Winiarze od pokoleń mają jeden cel: stworzyć jak najlepsze wino. Kiedy doszli już do perfekcji w produkcji win prostych, zakiełkował w ich głowach pomysł – a może by tak, dla uzyskania idealnego smaku połączyć wina? Dzięki temu możemy teraz cieszyć się najbardziej wyszukanymi smakami.


Jak powstaje kupaż?

Kupaż (czy też inaczej mówiąc blend) to połączenie kilku szczepów, w jedno iście królewskie wino. Mając na uwadze fakt, że grona pochodzące z różnych szczepów dojrzewają zazwyczaj w różnych miesiącach, ciężko byłoby utrzymać je w dobrym stanie przez długi czas, tak aby zmieszać je przed fermentacją. Dlatego w większości przypadków najpierw wytwarza się wina jednoszczepowe, a dopiero po określeniu ich walorów smakowych można zdecydować się na blend. Dodatkowo mieszanie win po fermentacji pozwala na większą kontrolę nad kolorem, strukturą i harmonią.

Dodatkowym plusem kupażu jest łączenie win z odległych winnic. Dzięki temu jest to także rozwiązanie ekonomiczne, które pozwala na transport gotowych już win bazowych, a nie całych gron.

Po co tworzyć blend?

Jest to nieodzowny element tradycji winiarskiej, który pozwala na zabawę winem w zależności od potrzeb. Celem łączenia win jest skupienie się na pozytywnych cechach gron, maskując jednocześnie ich niedoskonałości. Jeżeli mamy już wino w końcowym stadium produktu, wiemy co jest jego mocną stroną, a co można poprawić. Na przykład wino o bogatym smaku może mieć ubogi zapach. Wtedy poprawia się je winem o porządnym bukiecie i delikatnym smaku otrzymując produkt niemalże doskonały. Kupaż pozwala na poprawę koloru, lub zmiękczenie ostrych tanin.


Organic Red Blend – propozycja marki Cono Sur

Członkowie zespołu Cono Sur mieszając ze sobą trzy charakterystyczne szczepy Cabernet Sauvignon, Carmenere oraz Syrah zyskali wyjątkowy blend. Głęboki, rubinowy kolor przyciąga spojrzenia i pięknie się prezentuje. Jednak wygląd to nie wszystko. Ta intensywna mieszanka skupia się na czerwonych i czarnych owocach, będących w doskonałej harmonii z taninami. Wyczuwalna nuta jeżyny, wiśni, śliwki i jagody subtelnie wzbogacona ostrością pieprzu, kończąc tę symfonię czekoladowo-kawową kodą.

Powstałe w Dolinie Colchagua wino idealnie komponuje się ze smakiem wołowiny, jagnięciny, pikantnych potraw, czy też dojrzałych i twardych serów. To doskonałe uzupełnienie jesiennych wieczorów spędzonych przy kominku.


Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.