Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
14 lipiec 2023

Winne tradycje na całym świecie

Wino od wieków związane jest z celebracją i ważnymi wydarzeniami. Sprawdź jak pije się ten szlachetny trunek na całym świecie.

Wino symbolizuje obfitość i dobrobyt. Nic więc dziwnego, że na całym świecie jest stałym elementem wspólnego celebrowania ważnych wydarzeń i spędzania czasu w gronie najbliższych. Tworzy wyjątkową atmosferę i pozwala cieszyć wspólnie spędzonymi chwilami. To idealny kompan do uczczenia wyjątkowych momentów - podkreśla wyjątkowość danej chwili i dodaje jej uroku. Jak towarzyszy wszelkim uroczystościom na różnych kontynentach?

Europa

Europa jest domem dla wielu słynnych regionów winiarskich, takich jak Francja, Włochy czy Hiszpania. Dla tych państw jest ono ważnym elementem kultury i stylu życia. Francja charakteryzuje się jednym z najbardziej konserwatywnych podejść - picie wina jest dla Francuzów prawdziwą sztuką, która wymaga znajomości różnych odmian, apelacji i zachowania zasad poprawnej degustacji. Podczas spożywania tego trunku często składane są toasty. Używa się wtedy wyrażenia: “À votre santé!" (Zdrowie!) lub "Santé!" (Zdrowie!). Mniej rygorystyczni są Włosi, słynący z własnej wersji wieczornego aperitifu zwanego “aperitivo”, gdzie ludzie spotykają się, aby delektować się winem i przekąskami przed wieczornym posiłkiem. W Hiszpanii z kolei, wino jest nieodłącznym elementem tapas - małych przekąsek, np. z mięsa, sera i oliwek. Hiszpanie spędzają wspólnie czas podczas “paseo” - spaceru po ulicach z przyjaciółmi i oczywiście winem.

Azja

Azja to kontynent, który również posiada głęboko zakorzenione tradycje związane z winem. Chiny są na trzecim miejscu wśród krajów o największej powierzchni winnic. Uprawiają głównie grona czerwone, ponieważ to one trafiają w gusta największej liczby mieszkańców. Tradycyjnie pija się tam huangjiu - wino produkowane z ziaren ryżu, prosa lub pszenicy. Ma zaskakujący kolor - od żółtego do ciemnobrązowego i znane jest światu od 2500 lat. Co ciekawe, oryginalnie spożywa się je podgrzane do temperatury 38 stopni.

W Indiach wino produkowane jest z palmowego nektaru, znane jako toddy lub neera. Nektar pozyskiwany jest z kwiatów palmy daktylowej lub kokosowej. Niegdyś spożywane było na pusty żołądek w celu zdrowotnym, dziś natomiast stanowi nieodłączny element ważnych uroczystości i jest podawane o każdej porze dnia.

Afryka

A jak wygląda sztuka picia wina w Afryce? Oprócz wcześniej wspomnianego trunku z kwiatów palmy popularna jest także odmiana czerwonych winogron Pinotage, uprawianych w południowej części kontynentu. To wino jest krzyżówką Pinot Noir z Cinsault - bogate w smaku, taniczne i niesamowicie odporne na warunki pogodowe. Z racji zwyczajów kulturowych idealnie pasuje do grilla -z takimi daniami jest również najczęściej serwowane.

Kolejną ciekawostką będzie trunek spożywany w Etiopii, a jest nim wino na bazie miodu i roślin. Niezwykle słodki tedż podawany jest w okrągłej wazie, tzw. “byryllie”. Niegdyś spożywanie go było zarezerwowane wyłącznie dla uprzywilejowanych jednostek z cesarstwa etiopskiego, dziś raczą się nim wszyscy.


20 Barrels Cabernet Sauvignon - Cono Sur premium


Ameryka Północna i Południowa

Jakie winne sekrety skrywa Ameryka Północna i Południowa? W Kanadzie jest to Icewine, czyli wyrób winiarski z mrożonych winogron. Kanadyjczycy nazywają go “płynnym złotem” nic w tym dziwnego - jest to trunek z wyższej półki cenowej. Dlaczego? Zbiory winogron są późne i dość ryzykowne - owoce muszą być naturalnie zmrożone przez pierwsze oznaki zimy. Zanim jednak grono osiągnie odpowiedni stan, istnieje ryzyko że wcześniej się zepsuje, albo zostanie nadjedzone przez ptaki.

Wisienką na torcie tego podsumowania jest Chile. Kraj słynący z głębokiego smaku Carmenere, pitego szczególnie podczas Fiestas Patrias, czyli chilijskich obchodów narodowych. Najbardziej wyczekiwanym wydarzeniem w kalendarzu winiarskim jednak jest Fiesta de la Vendimia - święto winobrania. Obfituje w towarzyskie zabawy takie jak parady, tłoczenie winogron oraz degustacje i konkursy.

Pijąc wino możesz nie tylko rozkoszować się jego smakiem, ale także docenić tradycję i kulturę, które za nim stoją. Winiarstwo jak i proces tworzenia wina wciąż się rozwija, a metody uprawiania gron zostają udoskonalane. Aż trudno ocenić, czego możemy doznać w przyszłości. Pozostaje czekać cierpliwie z kieliszkiem ulubionego Cono Sur.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.