Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
18 kwiecień 2024

Pinot Noir z Ameryki czy z Europy? Poznaj różnicę!

Pinot Noir z Europy czy z Ameryki? Niezależnie od wyboru możesz być pewien, że czeka cię niezapomniane doświadczenie smakowe, które pozwolą ci na odkrycie piękna i różnorodności tego wyjątkowego szczepu winorośli.

Pinot Noir to jedna z najbardziej kultowych odmian winorośli na świecie, znana ze swojej delikatności, subtelnych aromatów i wyjątkowej zdolności do odzwierciedlania terroir, czyli charakterystycznych cech gleby i klimatu regionu, z którego pochodzi wino. Chociaż Pinot Noir jest uprawiany zarówno w Europie, jak i w Ameryce, istnieją pewne różnice między winami z tych dwóch kontynentów, które warto poznać.

Pinot Noir z Europy: zrównoważone i delikatne

Pinot Noir ma swoje korzenie we Francji, głównie w regionie Burgundii, gdzie jest uprawiany od wieków. Wina Pinot Noir z Europy słyną z delikatności, elegancji i zrównoważonego smaku. Charakteryzują się subtelnością owocowych aromatów, takich jak truskawki, wiśnie i maliny, oraz nutami ziemistymi, ziołowymi i mineralnymi, które wynikają z unikalnych warunków glebowych regionu.

W winach Pinot Noir z Francji, można wyczuć charakterystyczne cechy poszczególnych winnic i parceli. To sprawia, że każda butelka jest niepowtarzalna i wyjątkowa, co przyciąga miłośników wina z całego świata.
Pinot Noir z Ameryki: świeżość owoców i bogactwo smaków

W Ameryce Północnej, najwięcej Pinota uprawia się w rejonie Kalifornii. Chile słynie głównie z produkcji wytrawnych czerwonych win z odmian takich jak Cabernet Sauvignon czy Carmenere, ale to Pinot Noir zaczyna zyskiwać coraz większe uznanie, będąc równie interesującą propozycją dla koneserów, a to za sprawą niezwykłych warunków atmosferycznych, które oferuje ten kraj. Wina Pinot Noir z tych regionów często charakteryzują się intensywnymi owocowymi aromatami, takimi jak czereśnie, jagody i jeżyny, które mogą być bardziej wyraziste niż w przypadku win z Europy. Ponadto, wino może mieć bardziej wyraźne nuty dębowe, ponieważ producenci często używają dębowych beczek do dojrzewania wina.

Chociaż wina Pinot Noir z Ameryki nie zawsze odzwierciedlają swoje terroir w tak wyraźny sposób jak ich europejskie odpowiedniki, oferują one wyjątkowe doznania smakowe, które przyciągają wielu koneserów wina.

Wybór zależy od preferencji

Wybór między Pinot Noir z Europy a Pinot Noir z Ameryki to kwestia indywidualnych preferencji smakowych. Ci, którzy szukają delikatności, elegancji i subtelnych aromatów, mogą preferować wina z Burgundii. Z kolei ci, którzy cenią sobie intensywne owoce i bogactwo smaku, mogą być bardziej skłonni do wyboru Pinot Noir z Kalifornii lub Chile. W Cono Sur posiadamy wyjątkowe propozycje win tego szczepu.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.