Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
29 wrzesień 2019

Jak degustować wino? Garść praktycznych porad

Jeśli wyostrzysz zmysły i otworzysz się na różnorodne możliwości smakowania, spojrzysz na wino z zupełnie innej perspektywy i docenisz swoją ulubioną odmianę jeszcze bardziej! Sprawdź, co warto wiedzieć na początku przygody z wine tastingiem.

Degustacja win - nie tylko dla sommelierów

Jeśli nie pijasz wina na co dzień, a lampka trunku towarzyszy Ci okazjonalnie, proces degustacji może wydawać Ci się czymś zbyt zaawansowanym, możliwym do przeprowadzenia jedynie przez specjalistów dysponujących dużą wiedzą teoretyczną. Tak naprawdę jednak degustujesz wino za każdym razem, gdy podnosisz kieliszek do ust!

Obiektywna ocena nie jest tu najważniejsza – liczy się Twoje indywidualne wrażenie i satysfakcja kubków smakowych. Znajomość podstaw wine tastingu przyda Ci się natomiast do indywidualnych eksperymentów, rozwoju świadomości zmysłów i poszerzenia wiedzy na temat wina.

Wine tasting: na jakie elementy zwrócić uwagę?

Proces degustacji wina angażuje 3 zmysły: wzrok, węch i smak. Nauka uważności i oceny trunku w oparciu o kombinację wszystkich wrażeń pomoże Ci pogłębić doświadczenie picia wina i docenić wszystkie jego walory – zwłaszcza, gdy wino pochodzi ze zrównoważonych upraw, gdzie dokłada się wszelkich starań do każdego aspektu jego produkcji.

Kolor

Zaczynamy od oględzin wina w kieliszku. Chwyć naczynie za nóżkę, przechyl pod kątem 45 stopni i obejrzyj płyn pod światło: w ten sposób ocenisz nie tylko odcień wina, ale i jego gęstość czy przejrzystość.

Zapach

Powąchaj zawartość kieliszka. Postaraj się wychwycić główne nuty aromatyczne i ich moc – czy pachną lekko, średnio, czy bardzo intensywnie? Teraz zakręć płynem w kieliszku i spróbuj wyczuć, czy na skutek ruchu uwolniły się kolejne nuty. W ten sposób możesz dojść do interesujących wniosków, zwłaszcza jeśli próbujesz kilku win o różnorodnej charakterystyce: dzięki degustacji dowiesz się więcej na temat każdej odmiany i nauczysz się je rozróżniać.

Smak

Pora na trzeci zmysł: weź łyk płynu i poczekaj, aż rozpłynie się na podniebieniu i języku. Możesz teraz ocenić nuty smakowe, strukturę i gęstość. Czy wino jest lekkie, czy raczej ciężkie, pełne? Czy smak jest gładki, czy lekko szczypie?

Po przełknięciu wypuść powietrze przez nos i skup się na finalnych nutach aromatycznych. Oceń zbalansowanie i trwałość; określ także poziom słodyczy, kwasowości i tanin.
Od teorii do praktyki: jak degustować Pinot Noir z Nowego Świata?

Prześledźmy proces degustacji wina na przykładzie doskonałego przedstawiciela ulubionego szczepu Cono Sur – Pinot Noir: Reserva Especial.

Postępując według opisanych kroków, zauważymy najpierw rubinowoczerwony kolor wina, typowy dla tej odmiany gron. W nosie dominują nuty czerwonych i leśnych owoców, uzupełnione nutami przyprawowymi. Na podniebieniu czuć, że mamy do czynienia z winem miękkim i eleganckim, o optymalnej koncentracji i wyważonej kwasowości.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.