Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
14 kwiecień 2021

Dania do czerwonego wina - 4 niezawodne kombinacje

Pora na kolejny etap fascynującej podróży przez świat wine pairingu: sprawdź, co najlepiej smakuje w połączeniu z Twoim ulubionym czerwonym winem.

Wine pairing - bezpieczne reguły i radosna improwizacja

Aby znaleźć idealną parę do wybranego wina, warto znać podstawowe zasady łączenia smaków i aromatów. Na ogół dania o intensywnym smaku dobrze komponują się z pełnymi, okrągłymi winami, natomiast lżejsze potrawy – z równie lekkimi trunkami. Żaden ze składników duetu nie powinien przytłumiać walorów aromatycznych swojego „towarzysza”.

Oczywiście, sztuka wine pairingu jest znacznie bardziej zniuansowana; ponadto należy pamiętać, że ostatecznym kryterium wyboru zawsze jest osobisty gust konsumenta. Poniższe przykłady potraktuj więc jako ogólny kierunek i wstęp do samodzielnych eksperymentów.1. Czerwone wino i sery

Nie trzeba zapuszczać się daleko w meandry sztuki parowania wina i sera, by stwierdzić jedno: istnieją połączenia, których zawsze warto spróbować i które zawsze zadziałają bez pudła. Sery z niebieską pleśnią, takie jak roquefort, idealnie pasują do mocnych, treściwych czerwonych win. Sery owcze i kozie, a także twarde gatunki w typie manchego lubią się z winami o pełnej strukturze, z wyczuwalnymi nutami drzewnymi. Do lekkiego czerwonego wina warto podać ostrawą fetę lub nie mniej wyrazisty cheddar.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej, przeczytaj nasz artykuł o najlepszych połączeniach serów i win Pinot Noir.

2. Czerwone wino i mięso

Czerwone mięso obfituje w składniki odżywcze, co znajduje odzwierciedlenie także w ich intensywnym smaku. Szczególnie lubimy przyrządzać je na grillu, a dym i ogień jeszcze dodają im aromatu. Odpowiednio dobrane czerwone wino powinno mieć więc na tyle bogatą strukturę, by nie dać mięsu zepchnąć się na drugi plan.

Najlepiej w tej roli sprawdzą się wina o dobrze wyczuwalnej kwasowości i koncentracji tanin. Jeśli planujesz podać do mięsa słodki sos, warto powtórzyć nutę słodyczy także w winie: godne wypróbowania są tu szczególnie Pinot Noir lub Zinfandel.
3. Czerwone mięso i ryba

Brzmi jak profanacja? Nic bardziej mylnego; przekonanie o tym, że do ryb pasuje jedynie białe wino, jest jedynie stereotypem. Znaczenie ma nie kolor, lecz struktura trunku: do pary z delikatnym mięsem ryb należy więc podać wino lekkie. Szukaj tu odmian młodych, miękkich, z owocowymi nutami – wina tego typu wydobywają pełnię smaku ryb i owoców morza, bez ryzyka ich przytłoczenia.

Szczególnie dobrze z czerwonym winem komponują się ryby tłuste: tuńczyk, łosoś, pstrąg.

4. Czerwone wino i dania z makaronu

Czynnikiem decydującym o wyborze idealnego wina do pasty jest rodzaj sosu. Proste kombinacje pomidorów, czosnku i ziół najlepiej czują się w towarzystwie świeżych, eleganckich win w typie Pinot Noir. Klasyczne ragu bolognese na bazie mielonego mięsa i pomodoro potrzebuje wina o niskiej taniczności i dobrze wyczuwalnych nutach owocowych.


Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.