Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
14 listopad 2023

Ciekawostki o grzanym winie

Grzane wino to smak jarmarków świątecznych i zimy. Sprawdź czy znasz jego historię i tradycję!

Gdy dni stają się coraz krótsze i zimno daje o sobie znać, wiele osób próbuje rozgrzewać się naparami, a także napojami na bazie alkoholu. Jednym z najbardziej popularnych trunków w tym okresie jest grzane wino - aromatyczna mikstura, która podnosi temperaturę ciała i dla wielu jest kwintesencją smaku zimy. Skąd jednak wziął się zwyczaj picia grzanego wina?

Starożytny napój leczniczy

Historia grzanego wina sięga czasów starożytnych. Wino było znane już w starożytnym Egipcie i Mezopotamii. W tamtych czasach było traktowane także jako lekarstwo. Pierwszy przepis na grzane wino pochodzi z książki kulinarnej z 1390 roku i mimo upływających lat, jego receptura pozostała praktycznie niezmieniona.

Grecy i Rzymianie dodawali różne przyprawy i zioła do wina. Byli przekonani, że takie mieszanki miały właściwości lecznicze. Ciepły trunek z dodatkiem cynamonu, goździków i miodu, był uważany za sposób na poprawę zdrowia, zwiększenie odporności i ochronę przed przeziębieniem.

Rozgrzewający napój dla zmarzluchów

Zwyczaj picia grzanego wina jest szczególnie popularny w krajach o chłodniejszym klimacie, takich jak Niemcy, Austria, i Skandynawia. W tych regionach tradycja ta ma głębokie korzenie. Początkowo, grzane wino było napojem ubogich, ponieważ pozwalało na wykorzystanie tańszego wina. Dodając do niego przyprawy, można było ukryć jego gorszy smak.

Teraz, każdy z krajów wytworzył swój specyficzny sposób picia tego napoju. W Niemczech Glühwein rozcieńczany jest z wodą, a skandynawski glögg doprawia się rodzynkami i migdałami.

Święta i okazje specjalne

Grzane wino stało się nieodłączną częścią wielu świąt i okazji specjalnych. Na przykład, niemieckie Christkindlmarkt (jarmarki świąteczne) słyną z grzanego wina, które pomaga uczynić atmosferę jeszcze bardziej magiczną. W wielu krajach europejskich, towarzyszy ono świętowaniu Bożego Narodzenia, gdzie ciepłe wino z aromatycznymi przyprawami stanowi doskonałą alternatywę dla zimnych napojów i stoi tuż obok popularnego suszu.Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.