Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
10 październik 2023

Chilijska kuchnia: raj dla smakoszy

Dlaczego kuchnia chilijska jest rajem dla smakoszy? Co ma do zaoferowania? Sprawdź w naszym krótkim kulinarnym przewodniku po Chile!

Chile, położone na długim i wąskim pasie zachodniego wybrzeża Ameryki Południowej, to kraj, który skradł serca smakoszy na całym świecie. Chilijska kuchnia jest niezwykle różnorodna i pełna smaków, które stanowią połączenie lokalnych tradycji, dostępnych składników i wpływów kulinarnych z całego świata.

Różnorodność kulinarna

Chile to kraj o niezwykłej różnorodności krajobrazów, a ta z kolei znajduje swe odzwierciedlenie w kuchni. Poniżej przedstawimy Ci listę kilku charakterystycznych dla niej potraw.

Morskie skarby

Dzięki swojemu długiemu wybrzeżu Chile oferuje wyjątkowe dania rybne i z owocami morza. Przykładem może być popularne ceviche, w którym surowa ryba jest marynowana w soku z limonki i podawana z cebulą, papryką i kolendrą.

Asado

To chilijska wersja amerykańskiego “barbecue”, które jest tu kultywowane z wielką pasją. Grillowane mięsa, często przyrządzane na ognisku, to prawdziwy lokalny rarytas.

Empanadas

To rodzaj pierogów lub pasztecików wypełnionych mięsem, serem, lub innymi składnikami. Empanadas są popularną przekąską, którą można znaleźć na chilijskich ulicach.
Porotos granados

Porotos granados, zwane chilijskim gulaszem, to danie oparte na żurawinie, białej fasoli , dyni i kukurydzy. Jest to przykład tradycyjnego jedzenia, najczęściej przyrządzanego w okresie letnim.

Słodkości

Chilijskie słodkości, takie jak cuchufli (ciastka w formie rurki wypełnione karmelem), alfajores (ciastka z nadzieniem) i torta de mil hojas (czyli tzw. tort o tysiącu warstwach) są prawdziwą ucztą dla podniebienia.

Wyjątkowe składniki

Jednym z kluczowych czynników wpływających na smak chilijskiej kuchni są unikalne składniki używane przez kucharzy. Chilijska kuchnia jest obfita w owoce morza, ale także wykorzystuje lokalne składniki takie jak merquén (chilijska papryczka chili w proszku) oraz chancho en piedra (sos z pomidorów, cebuli i kolendry). Wpływy inkaskie i mapuche nadal są widoczne w wielu tradycyjnych daniach.

Chilijska kuchnia to prawdziwa uczta dla zmysłów, łącząca bogactwo smaków z różnorodnością składników i wpływów kulinarnych. Nawet najbardziej kapryśne podniebienie znajdzie tutaj coś dla siebie - świeże owoce morza, ciepłe gulasze i słodkie specjały. Próbując chilijskiej kuchni, pamiętaj także o odpowiednim winie, takim jak Cono Sur.Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.