Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
18 styczeń 2021

5 ciekawych filmów z winem w tle

Wino inspiruje przedstawicieli wszystkich dziedzin sztuki, także filmowej. Sprawdź produkcje dotykające tematu wina - w sam raz na spotkanie ze znajomymi lub leniwą niedzielę!

Bezdroża (Sideways), 2004

Film w reżyserii Alexandra Payne’a, wyróżniony licznymi nominacjami do najbardziej prestiżowych nagród filmowych – Oscara i Złotego Globu, opowiada historię dwóch przyjaciół, którzy w podróży szlakiem kalifornijskich winnic szukają chwili wyciszenia wobec ważnych życiowych zmian i problemów. Przepiękne zdjęcia doliny Napa, wzruszenia i humor, błyskotliwe dialogi i koncertowa gra aktorów przyniosły „Bezdrożom” zasłużone miano jednego z najlepszych filmów z winem w tle pierwszych dekad XXI wieku.
Spacer w chmurach (A Walk in the Clouds), 1995

Malownicza dolina Napa działa na filmowców jak magnes: to właśnie tam rozgrywa się akcja melodramatu „Spacer w chmurach” z Keanu Reevesem w roli głównej. Film prusza niełatwe tematy relacji rodzinnych, dylematów między osobistym szczęściem a pręgierzem opinii społecznej oraz śladu, jaki w psychice ludzkiej pozostawia doświadczenie wojny. Przed seansem poza butelką dobrego wina warto przygotować sobie chusteczki – wzruszenia gwarantowane!

Dobry rok (A Good Year), 2006

Nazwiska reżysera i odtwórcy głównej roli mówią same za siebie: Ridley Scott obsadził jako bohatera „Dobrego roku” Russella Crowe’a, zapewniając widzom sporą dawkę rozrywki na najwyższym poziomie. Obyczajowa komedia Scotta opowiada historię Maxa – brytyjskiego biznesmena, który nieoczekiwanie otrzymuje w spadku rezydencję w sercu Prowansji, znanej z dobrego wina. Klimatyczna, kameralna opowieść z wątkiem romantycznym wciąga bez reszty – aż chciałoby się zasiąść przy jednym z kawiarnianych stolików, obowiązkowo z pełnym kieliszkiem…
Czerwona obsesja (Red Obsession), 2013

Russell Crowe pojawia się w naszym zestawieniu ponownie – tym razem jako zewnętrzny narrator w propozycji dla miłośników dokumentu. Produkcja odsłania przed widzami związki między aktualną sytuacją ekonomiczną na świecie a ceną i jakością słynnych win z regionu Bordeaux. Okazuje się, że są one silniejsze, niż można by przypuszczać, a w szczególnie dużym stopniu wpłynął na nie wzrost zainteresowania winem na rynku chińskim. To dokument, który otwiera oczy i skłania do myślenia – nie tylko nad omawianym tematem, ale i zależnościami rządzącymi gospodarką na całym świecie.

Wino truskawkowe , 2008

Na zakończenie propozycja z krajowego podwórka: polsko-słowacki komediodramat oparty na fragmentach prozy Andrzeja Stasiuka interpretuje znany, lecz zawsze aktualny motyw rozpoczęcia „nowego życia” po tragicznych doświadczeniach z przeszłości. Policjant Andrzej zaczyna służbę w przygranicznej wiosce Żłobiska, gdzie życie toczy się jakby w zwolnionym tempie, a główną rozrywką jest wspólne raczenie się domowej roboty winem truskawkowym. Niepowtarzalna atmosfera sennej Galicji i uniwersalne emocje właściwe ludziom bez względu na miejsce zamieszkania czy pozycję społeczną – to wartości, które przysporzyły filmowi Dariusza Jabłońskiego duże grono zwolenników.


Zdjęcia: imdb.com, letterboxd.com

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.