Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
29 czerwiec 2018

Z winnicy do butelki - jak powstaje wino?

Produkcja wina to proces długofalowy – każda butelka jest efektem co najmniej kilkumiesięcznej pracy, wymagającej dużej precyzji i cierpliwości. Przeczytaj, jak powstaje wino i jakie czynniki decydują o jego aromacie.

Uprawa winorośli

Walka o jakość wina zaczyna się na długo przed wyciskaniem gron. Jedną z najważniejszych kwestii jest bowiem wybór terenu pod uprawę winorośli. Każda odmiana potrzebuje specyficznych warunków terenowych i atmosferycznych: przykładowo, białe Rieslingi najlepiej czują się w chłodnym klimacie, a duże nasłonecznienie umożliwia optymalne dojrzewanie ciemnofioletowych gron Carmenere. Starannie wysadzona i pieczołowicie pielęgnowana winorośl rośnie więc w optymalnym otoczeniu, aż do momentu, gdy owoce nabiorą pełnej dojrzałości.

Zbiory

Czas zbiorów podlega specyfice miejscowego klimatu i konkretnej pogodzie w danym roku. W Europie winogrona zbiera się pod koniec lata i wczesną jesienią, na półkuli południowej – między lutym a kwietniem. Owoce muszą pozostać przy tym w jak najlepszym stanie, bez miażdżenia czy gniecenia. Najlepiej robić to ręcznie; w niektórych winnicach stosuje się także mechaniczne kombajny, o ile pozwalają na to warunki zewnętrzne (niskie nachylenie terenu, wystarczająca odległość między krzewami itd.). Zebrane owoce jadą do winiarni – muszą znaleźć się tam najpóźniej po 24 godzinach.

Przygotowanie do fermentacji

W winiarni grona przechodzą sortowanie i oczyszczanie z łodyg, szypułek i liści. Dalsze czynności zależą od odmiany owoców. Winogrona białe zgniata się, a moszcz odcedza od skórek. Sok wyciśnięty z winogron czerwonych maceruje się natomiast razem ze skórkami, w celu wydobycia z nich maksymalnej głębi tanin i barwników. Proces ten trwa od kilku godzin nawet do kilku dni. Podobnie postępuje się w przypadku win różowych, z tym, że maceracja trwa tu bardzo krótko.

Fermentacja

Gotowy moszcz ląduje w stalowych kadziach lub drewnianych beczkach. Aby uaktywnić proces fermentacji, do mikstury dodaje się dzikie lub syntetyczne drożdże, a niekiedy także dodatkowy cukier. Mieszanka pieni się, burzy i bulgocze, a fruktoza z owoców reaguje z drożdżami; w wyniku tej reakcji wytwarza się alkohol. Skórki czerwonych gron unoszą się na powierzchni, tworząc kożuch. Aby nie dopuścić do ich pleśnienia, trzeba regularnie je mieszać.

Sfermentowany sok przelewa się do czystych kadzi, a pozostałości po owocach przepuszcza się przez prasę. Uzyskany płyn jest bardziej esencjonalny, bogatszy w taniny i garbniki. Obie substancje miesza się w starannie dobranych proporcjach.

Wina czerwone przechodzą jeszcze drugą fermentację jabłkowo-mlekową. Zabieg ten usuwa nadmierną cierpkość na rzecz łagodniejszej słodyczy. Białe wina nie potrzebują drugiej fermentacji; ostry aromat kwasu jabłkowego nadaje im charakterystycznej świeżości i „energii”.

Od filtrowania do butelkowania

Następny etap to usunięcie drożdży i stałych resztek owoców, które jeszcze znajdują się w winie. Płyn jest w tym celu przepompowywany, klarowany i filtrowany. Wina młode i niektóre wina białe są już w tym momencie gotowe do butelkowania. Pozostałe odmiany przechodzą jeszcze dojrzewanie w dębowych beczkach. To proces ściśle kontrolowany: zarówno wiek drewna, stopień jego wypalenia, jak i czas dojrzewania mają ogromny wpływ na ostateczny aromat wina.

Gotowy trunek przelewa się do butelek, a te zostają zakorkowane lub zamknięte metalową nakrętką i opatrzone stosownymi etykietami. Produkcja wina dobiega tu końca: stąd już prosta droga na sklepowe półki, a z nich – na nasze stoły!

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.