Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
08 lipiec 2020

Wina organiczne, biodynamiczne i naturalne - czym się różnią?

Łączy je zrównoważony proces produkcji, wyróżniają niuanse techniczne i prawne: poznaj specyfikę poszczególnych gatunków win przyjaznych naturze.
Organiczne uprawy i zrównoważone metody produkcji żywności zajmują coraz większą część rynku. Trend ten nie jest wyłącznie kwestią mody, ale przede wszystkim realną potrzebą, spowodowaną postępującym kryzysem klimatycznym. Ekologiczne materiały i technologie obecne są także w branży winiarskiej – w efekcie na półkach lądują wina organiczne, biodynamiczne i naturalne.

Czym tak naprawdę jest wino organiczne?

Podobnie, jak w przypadku każdego organicznego produktu, winogrona przeznaczone do produkcji tych win uprawia się bez używania jakichkolwiek chemicznych preparatów rolniczych – pestycydów, herbicydów, nawozów – potencjalnie szkodliwych dla konsumentów lub środowiska naturalnego. Każdy zastosowany produkt musi być naturalny, a fakt ten – poświadczony stosownym certyfikatem.

Organiczne kontra biodynamiczne

Wina biodynamiczne także należą do grupy organicznych, jednak sposób ich produkcji jest określony znacznie ściślej. Autorem całej koncepcji jest Rudolf Steiner, austriacki filozof, który opracował metodę uprawy winorośli z zastosowaniem reguł homeopatii i kalendarza księżycowego. Jej zasadność pozostawiamy do indywidualnej oceny; nie ulega jednak wątpliwości, że produkcja win biodynamicznych nie narusza w żaden sposób środowiska naturalnego.

Zarówno w pielęgnacji winorośli, jak i w samym procesie winifikacji stosuje się naturalne środki – do nawożenia gleb używa się gnoju, a do klarowania wina białka jaj ptactwa, które żyje na terenie winnic. Co więcej, terminy wszystkich procesów produkcyjnych – od zbiorów po degustację gotowego wina – ustala się na podstawie faz księżyca.


uprawa organicznego Pinot Noir w Chille


Wina naturalne - czy na pewno?

Proces winifikacji odbywa się tu przy minimalnej koniecznej ingerencji z zewnątrz, a w produkcji nie stosuje się żadnych dodatków spożywczych – regulatorów kwasowości, siarczanów, środków do klarowania płynu. Wina naturalne spełniają wszystkie kryteria właściwe dla win organicznych, jednak nie istnieje żaden ogólnie uznany certyfikat, który potwierdza „naturalny” sposób produkcji. Z tego względu nigdy nie ma się całkowitej pewności, że grona, z których powstało dane wino, wyrosły i dojrzały bez udziału chemicznych preparatów.

Jeśli chcesz zyskać tę pewność, postaw na wina z serii Cono Sur Organic – w 100% wegańskie, spełniające kryteria organicznej produkcji.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.