Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
17 maj 2019

Raport ze zbiorów - wiosna 2019

Przełom marca i kwietnia to tradycyjny czas zbiorów w winnicach Cono Sur. W jakich warunkach wzrastały tegoroczne grona i jakie szczepy zapowiadają się najlepiej? Zapraszamy do lektury.

Warunki pogodowe w winnicach Cono Sur

W tym roku doświadczyliśmy dosyć chłodnej wiosny. Lato z kolei było na tyle ciepłe, że w centralnych i południowo-centralnych regionach niektóre odmiany dojrzały przedwcześnie. Na szczęście fale upałów nie wywołały negatywnych skutków, dzięki czemu rok 2019 możemy uznać za udany. Zbiory odbyły się w pierwszym tygodniu marca oraz w ostatnim tygodniu kwietnia. Brak deszczu zagwarantował bardzo zdrowe plony, mimo że woda nadal pozostaje w Chile rzadkim zasobem.
Zbiory 2018 a 2019

Zeszłoroczne zbiory przyniosły obfitość winogron po suchej wiośnie o stałej temperaturze, wolnej od przymrozków. Idealne warunki, które przyniosło umiarkowane lato, umożliwiły powolne dojrzewanie winorośli, które wydały owoce o odpowiednim poziomie kwaskowatości i stężeniu pH. Rok 2018 po dwóch latach znacznych strat był ostatecznie udany.

W 2019 roku brak deszczów uszczuplił plony, co zaowocowało bardziej zagęszczonymi winami. Styczniowe fale upałów przyspieszyły odrodzenie odmian Cabernet Sauvignon i Carmenere. Ostatecznie rocznik ten okazał się doskonały, przynosząc zdrowe winogrona o odpowiedniej kwasowości i objętości. Spodziewamy się przede wszystkim wybornego Pinot Noir, Cabernet Sauvignon i Syrah.
Dolina Limari

W Dolinie Limari nie mieliśmy problemów z nawodnieniem. Tamtejsze plony nie odczuły skutków wysokich temperatur odnotowanych w styczniu pomimo nikłego deszczu. Dalekie północne wybrzeże regionu upraw winorośli przeżyło normalny i świeży rok. Spodziewamy się, że wytwarzane tam Chardonnay będzie mocno mineralne, a Syrah zachwyci świeżością i mocnym kwiatowym bukietem.

Dolina Aconcagua

Dolina zlokalizowana w bardzo ciepłym obszarze doświadczyła w styczniu upałów przekraczających 40 °C. Zapewniło to dobre plony pod czerwone odmiany, obfitujące owocami o odpowiednim poziomie kwasowości. Przewidujemy, że wytworzone z nich czerwone wina zachwycą bardzo dobrą jakością.

Dolina Casablanca

Casablanca zanotowała rok bez anomalii z zimną wiosną i brakiem opadów. Hodowane tam odmiany dojrzewały powoli i płynnie. Oczekujemy, że efektem tego będą świeże wina o mocno kwiatowym bukiecie z umiarkowaną zawartością alkoholu na poziomie 12, maksymalnie 13,5%. Liczymy więc przede wszystkim na wyśmienity rok dla Sauvignon Blanc i Chardonnay oraz równie udane Pinot Noir.
Dolina San Antonio

San Antonio to dolina przybrzeżna. Ulokowane tam winnice leżą w promieniu 15-20 km od Oceanu Spokojnego. Mimo że obszar ten jest dosyć chłodny, w styczniu odnotowaliśmy kilka dni z silnymi upałami, które wstrzymały rozwój niektórych upraw. Na szczęście w kolejnym miesiącu zaobserwowaliśmy pewne ożywienie. W efekcie uzyskaliśmy wina o niskiej zawartości alkoholu oraz średnim poziomie kwasowości. Musieliśmy być bardzo ostrożni podczas zbiorów, pozyskując winogrona w odpowiednim momencie, aby nie utraciły naturalnych walorów. W dolinie tej oczekujemy win Pinot Noir i Syrah na bardzo dobrym poziomie.

Dolina Maipo

Rok 2019 był wyjątkowo udany dla win czerwonych z Doliny Maipo. Uśredniona produkcja utrzymała się na poziomie 8-11 ton na hektar. Mimo że region został dotknięty falami upałów w styczniu, rośliny nie uległy odwodnieniu i dostarczyły owoców o optymalnej kwasowości i dojrzałych taninach. Liczymy, że zapewnią one produkcję doskonałego Cabernet Sauvignon.

Dolina Cachapoal

Pola tej doliny dedykowane są niemal wyłącznie odmianie Carmenere, najlepszej w wysokich temperaturach. Mimo że na tym obszarze zbiory jeszcze się nie odbyły, dostrzegamy udany rozwój winorośli. Przewidujemy, że pozyskamy z nich aromatyczne wina i pełne taniny.
Dolina Colchagua

Wysokie temperatury w Doline Colchagua wymogły na nas przesunięcie zbiorów o tydzień, jednak owoce udało się zebrać w odpowiednim czasie, gdy były odpowiednio dojrzałe i naturalnie kwaskowate. Oczekujemy uzyskania z nich świeżego i żywego Merlot oraz mocno soczystego Malbec.

Dolina Curico

Zimna wiosna, umiarkowanie ciepłe lato i nikłe opady umożliwiły owocom powolne dojrzewanie. Wytworzone z nich Sauvignon Blanc będzie pełne wyrazu, a Cabernet Sauvignon utrzyma wysoką jakość. Winnice w Dolinie Curico wciąż czekają na zbiory.

Dolina Maule

Dolina Maule została w niewielkim stopniu dotknięta styczniowymi upałami. Rzadko tez nawiedzały ją deszcze. Dzięki temu mieliśmy dobre plony i owoce o naturalnej kwasowości. Spodziewamy się więc silnie aromatycznego i świeżego Sauvignon Blanc oraz Chardonnay o mocno cytrynowych nutach.

Dolina Bio Bio

Wiosenne przymrozki na tym obszarze wpłynęły na opóźnienie sezonu i obniżyły wydajność produkcji. Jednakże brak opadów przywrócił nam nadzieję na powolne odrodzenie gron Pinot Noir, Sauvignon Blanc i Riesling. Tak też się stało – dzięki wysokiej jakości uzyskanych gron spodziewamy się równie udanych roczników win.

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.