Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
22 czerwiec 2018

Wszystko, co chcesz wiedzieć o kieliszkach do wina

Odpowiednio dobrany kieliszek pozwala wydobyć z trunku charakterystyczny aromat i umożliwia pełne rozwinięcie bukietu smaków. Przeczytaj, jak dobrać kieliszki do wina i jak serwować napój zgodnie z zasadami etykiety.

Kieliszki do czerwonego wina

Wina czerwone charakteryzują się bogatym, mocno wyczuwalnym aromatem. Jego pełne rozwinięcie możliwe jest wyłącznie poprzez kontakt płynu z powietrzem. Z tego względu kieliszki do czerwonego wina są z reguły szersze i mocniej spłaszczone. Duża powierzchnia umożliwia odparowanie drażniącego śluzówkę alkoholu etylowego, co znacznie łagodzi smak i eksponuje bogactwo kompozycji. Pękaty kształt kieliszków wpływa również korzystnie na ograniczenie działania tanin, odpowiedzialnych za wrażenie cierpkiego posmaku.

Ogólna zasada doboru zastawy stołowej mówi o podawaniu win cięższych w wysokich kieliszkach o kształcie tulipana. Lżejsze wina lepiej podać w kulistych, zwężanych ku górze naczyniach. Samo szkło powinno być na tyle cienkie, aby umożliwiało delikatne podgrzanie zawartości dłonią.

Kieliszki do białego wina

Dobierając kieliszki do wina białego, należy mieć na uwadze przede wszystkim specyficzną temperaturę jego serwowania, a więc schłodzenie do ok. 8-14 C. Aby zapobiec dogrzewaniu się trunku, należy serwować wino w kieliszkach z dłuższą nóżką.

Kieliszki do białego wina są również na ogół niższe i węższe od tych, w których serwuje się wino czerwone. Dzięki wykorzystaniu węższej czaszy delikatny aromat kondensuje się wewnątrz naczynia, w pełni rozwijając smak trunku. Nieco szersza czasza wpłynie z kolei korzystniej na smak odmian długo leżakujących w dębowych beczkach.

Pozostałe odmiany win

W przypadku win różowych warto postawić na zaokrągloną czaszę o szerokości zbliżonej dla wina białego. Kieliszek tego typu utrzyma niższą temperaturę napoju, co jest szczególnie istotne w czasie letnich spotkań plenerowych. Dopuszczalne są różnego typu przewężenia – warunkiem koniecznym jest jednak zachowanie wyraźnego zaokrąglenia spodniej części naczynia. Jeżeli planujesz serwować wino w towarzystwie mrożonych owoców, poszukaj kieliszków o stosownie większej pojemności.

Wina musujące wymagają smukłych, wysokich naczyń, zapobiegających gwałtownemu wzrostowi temperatury oraz szybkiemu ulotnieniu się dwutlenku węgla. Warto rozejrzeć się za wersją wyposażoną w dłuższą nóżkę, uniemożliwiającą dogrzanie wina dłonią. Wina deserowe podaje się w kieliszkach niskich, zwężanych ku górze; forma ta zapobiega przedwczesnej utracie aromatu na skutek ulatniania się etanolu.

Estetycznie i praktycznie

Design kieliszków zależy od gustu właściciela. Na rynku znajdziesz szeroki wybór modeli, od minimalistycznego transparentnego szkła po bogato zdobione kryształy. Niezależnie od wybranego materiału, polecamy zaopatrzyć się w klasyczny komplet o pojemności 300 ml i nóżkę mierzącą przynajmniej 8 cm. Kolejne zestawy dobierz w oparciu o własne preferencje, sugerując się najchętniej serwowanymi w domu odmianami. Wystrzegaj się jednak zakupu kieliszków kolorowych, zniekształcających prawdziwą barwę wina.

Ile wina w kieliszku?

Niezależnie od formy kieliszka - nigdy nie napełniamy go po brzegi! Standardowa porcja wina wynosi około 150 ml, co w praktyce oznacza zapełnienie dużego kieliszka w 1/3. W przypadku toastów, win deserowych, degustacji, po zakończeniu posiłku oraz w połączeniu z wykwintnymi daniami porcję tę należy zmniejszyć o połowę. 

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.