Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
11 maj 2018

Czy dobre wino musi być drogie?

Butelka wina to wciąż rzadki dodatek do posiłku na polskich stołach – między innymi ze względu na mocno zakorzenione przekonanie, że tylko drogie wina warte są uwagi. Jeśli i Ty hołdujesz tej zasadzie, mamy dobrą wiadomość: porządne wino znajdziesz w każdym przedziale cenowym! Jak rozpoznać je przy zakupie?

Dobre wino, czyli jakie?

Odpowiedzi na to pytanie jest równie dużo, co preferencji. Przede wszystkim znajdź swój smak! Dla jednych będzie to czerwone wino o głębokim, wytrawnym smaku. Dla innych musujące, półsłodkie wino różowe. Po drugie, wino do posiłku należy dobierać w oparciu o składniki dania. W tym kontekście wino dobre będzie po prostu dopasowane do naszego menu. Nie masz pomysłu na idealne połączenie? Skorzystaj z naszych porad lub skonsultuj planowane danie z lokalnym sommelierem.

Co wpływa na cenę wina?

Cena jest wypadkową różnych czynników wpływających na styl i smak wina. Nie możemy jednak powiedzieć, że drogi trunek jest lepszy, a tańszy będzie gorszej jakości. Smak i jakość wina zależą od procesu produkcji, determinującego ostateczną strukturę, ciężar i intensywność aromatów.

Każda winnica posiada własne tradycje, pozwalające wydobyć charakterystyczny aromat napoju. Przykładowo, przy produkcji cenionych na świecie – a więc drogich – odmian, na każdy hektar winnicy przypada znacznie zredukowana liczba roślin, zapewniająca winogronom możliwie najlepsze warunki wzrostu. Uprawy lokuje się na trudnym, skalistym terenie, co skutkuje dużo większą ilością owoców przy ograniczeniu rozrostu krzewów. Zmniejszona wydajność wypływa więc na cenę jednostkową.

Należy pamiętać również o tzw. czynniku ludzkim. Praca na winnicy odbywa się bez udziału maszyn. Codzienna pielęgnacja krzewów, zbiory, ścisła selekcja oraz transport owoców wymagają ogromnego zaangażowania doświadczonych pracowników. Wynagrodzenie za ciężką i precyzyjną pracę stanowi istotny procent ceny każdej butelki.

Ostateczna decyzja – czym się kierować?

Jeśli dokonujesz zakupu samodzielnie, zwróć uwagę na konsystencję, przejrzystość i kolor trunku. Koniecznie zapoznaj się z zawartością etykiety! Miejsce rozlewania powinno znajdować się jak najbliżej oryginalnej winnicy; wina gorszej jakości tracą większość aromatów w trakcie wielogodzinnych podróży cysterną do państw docelowych. Uważaj też na wysokoprocentowe wina z najniższej półki, dodatkowo wzbogacane alkoholem pochodzącym z destylacji. Więcej na temat czytania etykiet znajdziesz tutaj.

Nigdy nie podejmuj decyzji w oparciu o rodzaj zamknięcia. Cenieni producenci coraz chętniej sięgają zakrętki, zapewniające szczelność i chroniące zawartość butelki przed utlenianiem. Warto mieć również świadomość istnienia tzw. wady korkowej, nadającej winu posmak tektury. Zwróć uwagę na grubość szkła – solidna warstwa chroni płyn przed światłem. W niektórych środowiskach wykształcił się przesąd odnośnie kształtu dna butelki (punktu), sugerujący gorszą jakość trunków o płaskim spodzie. W rzeczywistości nie ma to najmniejszego znaczenia, a wklęsła podstawa służy wyłącznie ułatwieniu chwytu butelki.

Nie sugeruj się również rocznikiem – data na butelce zawsze oznacza czas zbioru winogron. Ponad 90% sklepowych win zachowuje świeżość do dwóch lat po wyprodukowaniu. Do leżakowania nie nadają się zwłaszcza lekkie wina różowe i białe. Zasada nie sprawdza się jedynie w przypadku drogich, cenionych na świecie odmian. Jeżeli po otwarciu w aromacie da się wyczuć siarkę, ocet bądź drożdże, wino jest niezdatne do picia. Alarmującym sygnałem powinien być również smak, niepozostający w ustach po przełknięciu.

Jak serwować wino, by wydobyć pełnię jego walorów?

Pełne rozwinięcie smaku i aromatu trunku wymaga odpowiedniego zaserwowania. Istotnym czynnikiem jest tu odpowiednia temperatura. W przypadku win białych odmiany słodkie należy schłodzić do do 6-8 C a wina musujące do 6-10 C. W pozostałych odmianach należy trzymać się temperatury 7-13 C. Temperatura win czerwonych zależy od ich ciężaru: im bardziej aromatyczny trunek, tym bliżej temperatury pokojowej (16-18 C). 

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.