Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
12 kwiecień 2018

Cono Sur Single Vineyard - poznaj różnorodność winiarską Chile

Chile jest znane w całym świecie jako „winiarski raj". Ogromna różnorodność klimatyczna i terenowa pozwala tu na uprawę rozmaitych szczepów winogron, w tym nawet najbardziej odmiennych od siebie gatunków. Bogactwo natury Nowego Świata zainspirowało Cono Sur do stworzenia kolekcji Single Vineyard.

Terroir – co to znaczy?

O statusie Chile jako raju dla winiarzy przesądza między innymi jego unikalny terroir, a więc suma warunków geologicznych i klimatycznych, w których uprawiane są konkretne grona. Warunki te mają decydujący wpływ na jakość i aromat wina. Wśród czynników kształtujących terroir możemy wymienić m.in. położenie danej winnicy, rodzaj gleby, klimat, a także pogodę w danym roku – większa intensywność opadów czy jednorazowa burza gradowa mogą bowiem całkowicie zmienić smak i aromat wina w stosunku do poprzednich roczników.

Natura i kultura – fundamenty sztuki winiarskiej

Warunki zewnętrzne nie zamykają jednak charakterystyki terroir: oprócz natury ważny jest człowiek, odpowiadający za przekształcenie gron w wino. W przypadku Single Vineyard człowiekiem tym jest Matías Ríos, manager produkcji Cono Sur i dyplomomwany inżynier rolnictwa o specjalizacji winiarskiej. Matías pracuje z nami już od 15 lat, zajmując się m.in. lokalizacją najlepszych terroir, produkcją win i organizacją projektów organicznych. Umiejętności te w połączeniu z wyśmienitym zmysłem smaku pomogły Matíasowi w skomponowaniu kolekcji win premium Single Vineyard.

Single Vineyard, czyli Chile w 8 butelkach

Twórcy linii postawili sobie za cel maksymalne wykorzystanie potencjału chilijskiej natury i prezentację jej różnorodności. Do realizacji projektu wybrano 8 sekcji winnic Cono Sur, możliwie najbardziej odmiennych od siebie i najlepszych pod względem warunków klimatycznych. Dzięki temu każde z win Single Vineyard w pełni oddaje charakter swoich korzeni; cała kolekcja skupia więc wszystko, co Nowy Świat oferuje miłośnikom wina!

Dolina Casablanca

Wędrówkę po chilijskim terroir zaczynamy od Doliny Casablanca. Posiadłość El Sentinela i pierwsza z sekcji Single Vineyard – Lama Roja – słyną z czerwonych, gliniastych gleb o wysokiej retencji; podłoże to stwarza idealne warunki do uprawy szczepu Sauvignon Blanc. Gliniaste gleby dominują także w sekcji Qebrada Alta, decydujący wpływ na klimat ma tu jednak bliskie sąsiedztwo Oceanu Spokojnego (zaledwie 7 km!). Stała obecność Prądu Peruwiańskiego i mgliste poranki czynią tę sekcję jednym z najchłodniejszych dostępnych miejsc uprawy gron. Qebrada Alta wydaje się więc wręcz stworzona do produkcji gładkiego, aromatycznego Chardonnay.

Dolina Bio-Bio

Sekcja Rulos del Alto, położona w południowej posiadłości Quitralman, jest „domem” najstarszych winorośli uprawianych w dolinie Bio-Bio. Grona otoczone troskliwą opieką, wzrastające na gliniastej glebie i w zimnym klimacie, odwdzięczają się niezwykłą świeżością aromatu i wysoką mineralnością uzyskanego z nich Rieslinga.

Dolina San Antonio – Campo Lindo

W sekcji Viento Mar, usytuowanej w najwyższym punkcie posiadłości Campo Lindo, wiatr hula niemal przez cały czas. Chłodne podmuchy znad oceanu obniżają temperaturę powietrza, dlatego uprawiane tam grona szczepu Pinot Noir dojrzewają niezwykle wolno. Grona poddane intensywnemu nasłonecznieniu nadają winu głębokiego, rubinowego koloru i obdarzają je istną eksplozją aromatów.

Wysoką koncentracją cechuje się także Syrah, wytwarzany w sekcji La Palma. Winorośl rośnie tu na gliniastej glebie z domieszką wapienia, w pełnej harmonii z sąsiednimi drzewami palmowymi. Prąd Peruwiański wywołuje tu niskie temperatury i silny wiatr; wiosną i latem nie uświadczymy tu opadów, a grona „wygrzewają” się na intensywnym słońcu.

Dolina Colchagua

Nazwa kolejnej sekcji – Suelo Blanco (Biała Gleba) – mówi nam wiele na temat rodzaju jej podłoża: dominują tu wulkaniczne gleby pumeksowe, ubogie w składniki organiczne. Co więcej, miejsce leży na szlaku przemieszczania się wiatrów oceanicznych, obniżających temperaturę powietrza. To idealne warunki do uprawy szczepu Merlot i produkcji win spokojnych, dobrze skoncentrowanych, pełnych dojrzałych tanin.

Dolina Cachapoal

Niewielka podgórska sekcja o wdzięcznej nazwie La Riconada (Zaułek) to jedno z najbardziej wartościowych miejsc uprawy winorośli Cono Sur, będące swego czasu domem wymarłego obecnie szczepu francuskiego. Ciężkie, gliniasto-granitowe gleby i doskonała ekspozycja na słońce gwarantują tu optymalny stopień dojrzałości gron szczepu Carmenere.

Dolina Maipo

Klimat doliny Maipo możemy porównać do suchych, słonecznych obszarów śródziemnomorskich. Obszar samej sekcji El Recurso (Zasób) był kiedyś częścią dna rzecznego. Wodny ekosystem pozostawił po sobie „pamiątkę” w postaci ilastych gleb upstrzonych małymi, obłymi skałami, a temperatury są tu niższe, niż w pozostałej części doliny. Całe środowisko El Recurso kreuje więc nieprzebrane możliwości wytwarzania znakomitych win Cabernet – a team Cono Sur czerpie z nich pełnymi garściami!

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.