Cono Sur A New World
Aby wejść na tę stronę, musisz potwierdzić, że przekroczyłeś wiek uprawniający do picia alkoholu.
12 luty 2019

5 powodów, dla których warto pić wino

​Wino to jeden z najstarszych napojów w dziejach ludzkości, obecny na stołach niezależnie od szerokości geograficznej i pozycji w społeczeństwie. Nic dziwnego, bo trunek ma znacznie więcej walorów, niż te smakowe. Poznaj kilka z nich!

1. Wino świetnie współgra z jedzeniem

Prawidłowo zaserwowana lampka aromatycznego wina podniesie wartość nawet najprostszego posiłku, podkreślając bogactwo i różnorodność składających się na nie smaków. W kuchni francuskiej i włoskiej domieszka trunku jest tak powszechna, że traktuje się go w charakterze uniwersalnej przyprawy.

Wino pite do posiłków zwiększa wydzielanie śliny i produkcję enzymów trawiennych, co w połączeniu z poprawą ukrwienia jelit sprawia, że składniki odżywcze szybciej trafiają do krwi. Dzięki wysokiemu stężeniu kwasu cynamonowego wydzielamy również więcej żółci, czego bezpośrednim efektem jest znaczne przyspieszenie procesu trawienia tłuszczów.


deska serów wino


2. Wino "dla zdrowotności"

To nie przypadek, że narody znane ze swojego zamiłowania do wina - spójrz na Włochów, Francuzów czy Greków! - należą do najzdrowszych i najdłużej żyjących. Regularne spożycie trunku pomaga obniżyć poziom cholesterolu, a dzięki wysokiej zawartości polifenoli - odpowiadających za regulację poziomu glukozy we krwi - przypisuje się mu również przeciwdziałanie cukrzycy typu II.

Niektóre badania dowodzą także profilaktycznemu działaniu wina, wykazując silne przeciwdziałanie w rozwoju nowotworów złośliwych jelita grubego, piersi i prostaty. Bakteriobójcza katelicydyna wpływa korzystnie na odporność, a zawartość dobroczynnych flawonoidów zapewnia dodatkową ochronę naczyń krwionośnych – chroniąc przed uszkodzeniami, miażdżycą i zakrzepami. Co ciekawe, wino dezynfekuje jamę ustną skuteczniej niż czysty alkohol, zapobiegając rozwojowi próchnicy!


czy wino jest zdrowe?


3. Wino przedłuża młodość

Wino stanowi niezwykle cenne źródło resweratrolu – silnego przeciwutleniacza, skutecznie zwalczającego pierwsze oznaki starzenia. Odpowiednio dawkowany napój stymuluje tzw. gen długowieczności, co w dalszej perspektywie przeciwdziała trądzikowi, spadkowi gęstości kości, zaćmie czy niskiej elastyczności naczyń krwionośnych.

Resweratrol pomaga również zachować masę oraz siłę mięśni, nawet jeśli na co dzień nie jesteśmy zbyt aktywni. Stanowi sekret zdrowych i mocnych włosów Włoszek, korzystnie wpływając na strukturę i intensywność koloru. Warto mieć jednak świadomość, że stężenie związku jest pięciokrotnie wyższe w lampce wina czerwonego w zestawieniu z odmianą białą!

4. Wino poprawia pamięć i nastrój

Liczne badania wykazały, że regularne picie czerwonego wina zapobiega usztywnianiu naczyń krwionośnych, co poprawia ukrwienie mózgu i zmniejsza ryzyko wystąpienia stanów zapalnych. W dodatku w krajach, w których wino cieszy się szczególną popularnością, seniorzy znacznie rzadziej zapadają na choroby neurodegeneracyjne (m.in. choroba Alzheimera, Parkinsona). Niewielkie ilości tego trunku pomagają się zrelaksować oraz wyzwalają endorfiny, przeciwdziałając rozwojowi depresji.


wino zalety zdrowotne


5. Wino a odchudzanie

Zawarty w czerwonym winie kwas elagowy nie dopuszcza do tworzenia się nowych komórek tłuszczowych oraz hamuje wzrost tych już istniejących. Oprócz tego pobudza wątrobę do sprawniejszego metabolizowania kwasów tłuszczowych, co prowadzi do szybszego spalania przyjętych kalorii i utraty wagi. Odkryto również, że po ukończeniu 40 roku życia amatorki wina mogą się pochwalić znacznie lepszą sylwetką od abstynentek.

Należy pamiętać, że wszystkie wymienione korzyści występują wyłącznie przy zachowaniu umiaru w piciu wina. Wysokość sugerowanej dziennej dawki wynosi jeden kieliszek dla kobiet i dwa dla mężczyzn – w większej ilości trunek będzie szkodził jak każdy inny alkohol!

Cono Sur A New World

Social Media

Kontakt

Telefon
+48 33 829-98-40
FAX
+48 33 818-28-96
Mail
recepcja@tim-wina.com.pl
Enjoy Wine Drink Wise
Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookies, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki.